تبلیغات
تبلیغات

تمیز کردن چرخ حیاطی و نکات مهم در مورد نگهداری و خرید آن

۰

 

http://www.zanbil.ir/image/3579?wh=400x400&name=1139.jpg

 

 

چرخ خیاطی نیز مانند هر وسیله دیگر برای درست کار کردن نیاز به نگه‌داری مناسب دارد.
با‌ رعایت‌ نکات ‌‌‌‌زیر ‌بعد ‌از ‌۱۰-۸‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ساعت‌‌ استفاده ‌‌از‌ دستگاه، می‌توانید نسبت به دوام چرخ و لذت خیاطی کردن مطمئن باشید......


اگر می‌خواهید چرخ خیاطی شما عمر بهتری داشته باشد، همیشه آن را تمیز کنید. اطراف آن را بافشار ضعیف جاروبرقی تمیز کنید و برای داخل آن از یک قلم مو کمک بگیرید. هر چند وقت یک بار آنرا روغن کاری نمایید و بعد اضافه روغنها رو با پارچه تمیز کنید و لکه های چربی اضافه را با کمی سرکه پاک کنید تا چرخ خیاطچری تمیز و سالمی داشته باشید.

 

 

 

وسایل مورد نیاز:

- یک تیوب روغن چرخ خیاطی
- اسپری هوای فشرده
- موچین

۱) چرخ خیاطی را از برق بکشید. سوزن، قرقره و ماسوره را درآورید.
۲) از قسمت‌های ظاهری دستگاه شروع کنید. پرزهای دستگاه را به آرامی با دستمال نرمی که پرز ندهد، پاک کنید. لکه‌های کثیف و سفت شده را با پارچه نم‌دار و صابون ملایم تمیز کنید.
۳) از یک برس کوچک یا اسپری هوای فشرده برای تمیز کردن جاهای ظریف، درزها و قسمت‌هایی که دست نمی‌رسد و پاک کردن پرزهای آن‌ها، استفاده کنید.
۴) صفحه متحرک چرخ را تا جایی که امکان دارد، به طرف خود بکشید. بعضی از این صفحات با ضربه باز می‌شوند و بعضی لازم است پیچ آن‌ها باز شود.
۵) پرزهای داخل و روی ماسوره را با اسپری هوا یا برس گردگیر تمیز کنید.
۶) پرزهای باقی‌مانده دور جاماسوره‌ای و قسمت‌های فلزی را با یک موچین تمیز کنید.
۷) یک یا دو قطره روغن در جای مخصوص بریزید. این مکان با توجه به مدل چرخ خیاطی در دفترچه یا روی دستگاه مشخص شده است.

نکته:

- جایی را برای کار انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد.
- به جای برس گردگیر، از گوش پاک‌کن استفاده کنید.
- بعد از روغن‌کاری دستگاه، ابتدا دوختن را روی پارچه‌های اضافه انجام دهید تا روغن اضافی گرفته شود و پارچه اصلی شما خراب نشود.
- حداقل سالی یک بار ماشین را به سرویسکارحرفه‌ای دهید.
- قبل از درآوردن هرگونه پیچ ، دستورالعمل دستگاه را بخوانید. بعضی قسمت‌های دستگاه باید تنها توسط افراد متخصص سرویس شوند.

 

 

مهمترین نکاتی که باید قبل از خرید چرخ خیاطی بدانید

 

 

137

 

 

چرخ خیاطی را که شما خریداری کرده با خود به خانه میبرید وسیله خوب و در حقیقت یک گنجینه قیمتی برای شما و خانواده تان به شمار می ورد چرا که سالیان دراز در منزل شما خواهد ماند و از آن استفاده خواهید کرد. از این رو باید در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید . چرخهای خیاطی معمولی که شما در بازار ها می بینید تقریباً همه از یک نوع هستند و از سالهای پیش تا کنون در ساختمان کلی آنها تغییری داده نشده بلکه دستگاههای اتوماتیک جدیدی بچرخ اضافه شد . که با آنها زیگزاگ و انواع کارهای تزئینی مربوط به خیاطی را می توان سریعتر و راحتتر انجام داد.

این دستگاههای اضافی ابتدا در اروپا اختراع شد و مورد تماشا و استفاده مردم قرار گرفت . عده ای معتقدند هدف از بکار بردن آنها این بود که علاوه بر کارهای عادی که بوسیله چرخ خیاطی بعمل می آید کارهای دیگری نیز مانند برودری دوزی و دوختن جا دکمه و غیره با آن انجام می گیرد . البته چون سوزن چرخهای خیاطی بطریق عمودی بالا و پایین می رود سوزن دستگاه زیگزاگ به چپ و راست هم رفته و در نتیجه قادر به دوختن زیگزاگ می شود . با بکار بردن اینگونه لوازم دستگاه چرخ خیاطی عادی قادر است انواع دوختهای تزئینی زیبا و عالی را بدوزد.

اما در اینجا باید ایستاد و تأملی کرد که قبل از خرید چرخ چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

۱- خیلی اهمیت دارد که در ابتدای کار دقت کنید که چرخ ماکو گرد باشد . هرگز چرخهای ماکو دراز نخرید ، زیرا این نوع چرخ ها ارتعاش زیادی دارند ، در صورتیکه چرخ باید بدون صدا و ارتعاش کار کند .

۲ -یک چرخ حیاطی مدرن باید پارچه را هم به طرف جلو و هم عقب بدوزد. پس در این مورد به هیچ وجه کوتاه نیائید.

۳ – چرخ باید دارای پایه فشار دهنده قوی باشد که بوسیله آن بتوان انواع پارچه های ضخیم و درزهای کلفت را با آن به راحتی دوخت.

۴ -چرخ باید دارای دستگاه مخصوصی باشد که فشار نخ را طبق شماره هائی که روی دستگاه نقش شده بدون آنکه باعث پاره شدن نخ بشود کم و زیاد کند.

۵ – یک دستگاه ساده که با اتصال آن به چرخ بتوان کارهای رفوئی و برودری را انجام داد.

۶ -جا ماکوی چرخ باید طوری قرار گرفته باشد که برای تمیز کردن مجبور نباشید چرخ را کج کنید و همچنین چرخ خیاطی باید دارای جعبه فولادی باشد که با باز کردن بتوان به آسانی آنرا تمیز کرد.

۷ – بهتر است چرخ شما از نوعی باشد که در کلیه نمایندگی های مجاز آن وسائل تعمیر و سرویس آن موجود باشد تا در هنگام نیاز به مشکل برنخورید.

۸ -چنانچه پیش تر هم بدان اشاره شد بعضی چرخها علاوه بر دوخت مستقیم و منظم دوختهای زیگزاگی با عرض و طولهای متفاوت هم انجام می دهند و دوختهای زیگزاگی مورد استعمال بسیاری از جمله برای تزئین دارند.

تکنیک جدید در رشته خیاطی با ساختن چرخهای جدید زیگزاگ و دو سوزنی وسائل خود کاری که در آنها بکار رفته حقیقتا معجزه می کند. این وسائل خود کار حتی کار خیاط مبتدی را بصورت کار یک هنرمند جلوه گر می سازد این نوع چرخها بخصوص برای دوختن جا دکمه  –  تور دوزی  –  حاشیه دوزی  –  دوختن روبان بر روی کار و طرحهای آپلیکه  – پنبه دوزی  – سنجاقهای گرد و کارهای تعمیری مختلف بسیار مناسب هستند.

قبل از چرخهای اتوماتیک جدید برای انجام کارهای تزئینی لازم بود اهرم مخصوصی که دوختها را عریض تر و باریکتر می کند با دست حرکت دهیم ولی اکنون دوختهای بی نهایت متنوعی را می توان با این چرخها بوسیله تنظیم نمودن بادامکها و صفحه های مخصوصی که اهرم ها را بطور اتوماتیکی حرکت می دهند انجام داد . باین ترتیب وقتی اندازه بخیه ها طوری تنظیم شد که بخیه ریز بخورد چرخ نیز بخیه ریز خواهد دوخت . این نوع بخیه بیشتر برای کارهای برجسته و برودری لازم می شود.

بادامک ها و صفحات مذکور برای انجام طرحهای پیچیده تر هم نیز بکار می روند مانند دالبرها  – اشکال درختی  –  حاشیه دندانی  – خال خشتی  – اشکال فالبی و تمام انواع بخیه های تزئینی.

بوسیله این نوع چرخ ها با استفاده از ابزار مخصوصی که حرکت پارچه را در زیر ماشین کنترل می کند حتی دوختهای غیر معمول در همان حال که سوزن مشغول دوختن است با حرکت دادن آرام پارچه به عقب و جلو می توان دوختهای زینتی دیگری مانند طرحهای یونانی  –  برگ مانند  – پر مانند و امثال آن بوجود آورد .

به این طریق برودری ماشینی بدست می اید که دارای همان ظرافت برودری دستی است با این تفاوت که خیلی سهلتر و سریعتر انجام شده است  – این نوع چرخها که وسائل اتوماتیکی برای کنترل حرکت پارچه دارند . اینها به نام چرخهای تمام اتوماتیک در بازار شناخته می شوند. با چنین ماشین هایی می توان جا دکمه را بطور اتوماتیک حتی بدون چرخاندن پارچه درست کرد و بعلاوه بخیه های کور سجاف و انواع کاری روز مره دیگر بوسیله آن ممکن است انجام شود.

برودری ماشینی برای تزئین حوله  – لباس بچه  – روبالش  – پیراهن زیر  – ملافه و امثال آن بسیار مناسب است. قسمت بالایی چرخ معمولی ممکن است بصورت جداگانه که در جعبه های قابل حمل قرار می گیرد فروخته شود . این نوع چرخها را می توان روی پایه یا جعبه چوبی بهر شکل که لازم باشد قرار داد.

چون از لحاظ استحکام جنس باید مورد بررسی کافی قرار گیرد . به این ترتیب بتمام قسمتهای آن بطور جداگانه توجه کرد . بطور مثال :

کشو ها نباید در جای خود بلغزند و تولید سر و صدا کنند و. آنها باید به آسانی عقب و جلو برود و خارج شوند و جا بروند.

دریچه ها باید کاملا جفت شوند . جعبه چرخ باید در جای خود محکم باشد. قاب چرخ باید کاملا اندازه بوده و بخوبی و بدون فشار آوردن جا بیفتد .

پیش از خرید چرخ خیاطی ، حتما ضمانت نامه کارخانه را برای آنکه بدانید چرخ به چه ترتیب تضمین شده است  بخوانید. چرخ خیاطی انتخابی شما باید از حیث تمام قسمت ها در مقابل مرور زمان و از لحاظ نداشتن نقص و عیب تضمین شده باشد . دقت داشته باشید ضمانت نامه کارخانه باید با مهر نمایندگی مجاز آن ممهور شده باشد در غیر اینصورت ازشی ندارد.

چرخهایی که با دارا بودن شرایط فوق خریداری شوند سالهای متمادی بدون کوچکترین دردسر و ناراحتی برای شما بخوبی کار خواهند کرد. کار کردن با چرخ زیاد مشکل نیست ، با تمرین و ممارست به رموز آن پی برده و قادر خواهید بود تا هنر ایرانی را در آن نشان دهید.

 

 

 

 

 


1813

چرخ خیاطی از آن دسته کالاهایی است که این روزها با وجود عرضه مدل ها و طرح های گوناگون در بازار، مخاطبان خاص و علاقمندان خود را دارد. شاید بتوان گفت تغییر الگوهای زندگی و همچنین تغییر شیوه زندگی انسانهای امروزی، موجب شده است تا چرخ خیاطی دیگر مانند گذشته از کالاهای ضروری در خانه های ما نباشد و تنها افرادی که تبحر یا علاقه ای به هنر خیاطی دارند، برای خرید این وسیله اقدام کنند.

اما با این وجود هنوز هم این کالا تنوعی بسیار زیادی در بازار دارد و هنوز هم برخی از خانواده ها به حضور این کالا در خانه یا در لیست جهیزیه عروس خانواده شان اصرار دارند. به همین دلیل در این مطلب مجموعه نکاتی را که هنگام خرید چرخ خیاطی باید مد نظر قرار دهید را برای شما آورده ایم.

در مورد چرخ خیاطی باید بگوییم که تمام چرخ های خیاطی موجود در بازار تقریبا از یک نوع سیستم بهره مندند و تنها تفاوت آنها با همتایان جدیدشان در سیستم اتوماتیک و قابلیت های دوخت متنوع آنهاست که همین ویژگی مهم موجب سهولت کار بسیاری از خیاطان شده است.

به گفته فعالان و کارشناسان بازار، در حال حاضر به دلیل قیمت مناسب تر و ارائه محصولات کیفی، تامین قطعات و ارائه ضمانت نامه و… انواع ایرانی چرخ خیاطی به محبوبیت بالایی رسیده است و اینطور می توان گفت که بیش از ۸۰ درصد بازار مصرف داخلی را به خود اختصاص داده اند. اما نکته حائز اهمیت این است که با وجود این حجم تولیدات بازهم شاهد استقبال بی رویه از چرخ خیاطی های خارجی هستیم که همین امر موجب شده تا بیش از میزان تولیدات ، واردات داشته باشیم.

 

نکاتی برای خرید چرخ خیاطی

 

تعیین بودجه و مشخض کردن نوع چرخ خیاطی

قبل از هر اقدامی میزان بودجه و نوع چرخ خیاطی را که مورد نیاز شماست ( اتوماتیک و تعداد برنامه های دوخت ) و همچنین برند آن را مشخص کنید. در این صورت انتخاب ساده تری در این بازار پرتنوع خواهید داشت.

 

ترجیحتان به چرخ خیاطی ماکو گرد باشد

دقت کنید که چرخ ماکو گرد باشد. حتی المقدور چرخ های ماکو دراز نخرید. زیرا این نوع چرخ ها ارتعاش زیادی دارند، در صورتی که چرخ باید بدون صدا و ارتعاش کار کند. تا موجب آزار خود و اطرافیان نشود.

 

چرخ خیاطی جدید بخرید

کالاهای به روز و مدرن دارای ویژگی های کاربردی به روزتری نیز هستند. پس سعی کنید از میان نمونه های به روز و جدیدتر ، چرخ خیاطی که بیشترین تناسب را با نیازهای شما دارد را خریداری کنید.

 

چرخی که با انواع پارچه سازگار است را بخرید

چرخ خیاطی باید دارای پایه فشاردهنده قوی باشد که به وسیله آن بتوان انواع پارچه های ضخیم و درزهای کلفت را به راحتی و بدون وارد آوردن فشار به چرخ خیاطی دوخت.

 

چرخی خریداری کنید که برنامه های دوخت متنوعی داشته باشد

بعضی چرخ ها علاوه بر دوخت مستقیم و منظم، دوخت های زیگزاگی با عرض و طول های متفاوت از هم انجام می دهند. تکنیک جدید در رشته خیاطی با ساختن چرخ های جدید زیگزاگ و دو سوزنی وسائل خودکاری که در آنها به کار رفته است، واقعا کاربردی و مفید هستند. این وسایل خودکار حتی کار خیاط مبتدی را به صورت کار یک هنرمند جلوه گر می سازد. این نوع چرخ های خیاطی به خصوص برای دوختن جا دکمه، تور دوزی، حاشیه دوزی، دوختن روبان و طرح های آپلیکه، پنبه دوزی، سجاف های گرد و کارهای تعمیری مختلف بسیار مناسبند.

 

حتی الامکان چرخ خیاطی استوک نخرید:

چرخ های کارکرده و مستعمل و اصطلاحا دست دوم که سال ها در کشورهای مختلف جهان به مردم گوناگون با فرهنگ های مصرفی مختلف خدمت کرده اند و هم اکنون در بازار کشورهای جهان سوم از جمله کشور خودمان به فروش می رسد و با وجود کارکرد زیاد و جابه جایی قطعات معیوب اصلی با نوع متفرقه از لحاظ کیفی مردود و در شان خریداران ایرانی نیست.

 

آموزش اولیه را فراموش نکنید:

شرکت های عرضه کننده ایرانی و برخی از برندهای وارداتی برخی از آموزش های رایگان ابتدایی را به خریدار ارائه داده یا آموزش هایی از طریق دفترچه راهنما به خریدار ارائه می دهند. بهتر است به این نکات آموزشی توجه کنید یا دفترچه را به خوبی مطالعه کنید زیرا این آموزش ها منجر به افزایش طول عمر دستگاه و راحتی شما در هنگام کار با چرخ خیاطی می شود.

 

از خرید چرخ خیاطی بدون ضمانت خودداری کنید:

سعی کنید حتماً چرخ خیاطی با گارانتی و ضمانتامه معتبر خریداری کنید و در ضمن چرخ خیاطی بخرید که در کلیه نمایندگی های مجاز وسایل تعمیر و سرویس آن موجود باشد.

پرشین پرشیا

+ نوشته شده توسط مدیر در ، ۱۲۹ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: تکه دوزی
برچسب‌ها: آموزش خیاطی بانوان، خیاطی بانوان، خیاطی زنانه، banookade ir، بانو کده، shop panizz com
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها